Uncategorized

Nimi on Nipitiri

Sain täna oma madratsi kätte. Arvake ära, kes sellele esimesena ristseliti pikali viskas? Õige! Juustukonverter!

Aga mitte sellest ei tahtnud ma rääkida.
Anu ja Epp kirjutavad. Nimest.

Mul on tavaline rahvusvahelise kõlaga nimi.

2020. aasta 1. jaanuari seisuga on see eesnimi 2474 naisel, populaarsuselt 58. naisenimi.
Vanim on vanuserühmas 85+, noorim vanuserühmas 0–4.
Keskmiselt 34 aasta vanune (mediaanvanus on 35). Kõige populaarsem on eesnimi vanuserühmas 35–39, kus neid on 10 000 elaniku kohta 44,67.
Kõige rohkem on selle eesnimega sündinuid aprillis, kokku 227.
Kõige populaarsem on see nimi Hiiu maakonnas, kus neid on maakonna 10 000 elaniku kohta 22,20
.

Enamasti inimesed teavad juba nime järgi, mis soost ma olen ja kuidas seda nime kirjutada-hääldada. Nii meil kui mujal.
AGA.
Mu kroonilisest alkohoolikust esivanem on selle nime nii vastikuks teinud, et kui keegi mind eesnimega kutsub, siis käib minust selline hirmujõnks läbi nagu oleks päritoluperekonna ja isanimi ka lisatud ning kuulduks soolveest välja tõmmatud pajuvitstest tilkuvate piiskade põrandale kukkumist. Mu emake-hellake rääkis vägivaldses kontekstis minuga küll kolmandas isikus, kuid ikkagi. See nimi!
Olen teemaga töötanud aastaid ja ametlikus kontekstis saan juba hakkama. Kui aga mõni tuttavam mulle mu eesnime ütleb, pean end natuke koguma. Ikka veel!
“Millega ma hakkama olen saanud?” on esimene adrenaliinikohinat tekitav mõte. Eks seda täispika eesnimega kutsumisel karistuse hirmu olen teistegi laste ja isegi täiskasvanute puhul täheldanud.
Minu jaoks on nime kuuldes alati üks nüanss lapsepõlvest lisaks – nime väänamine!
Iga kord kui ma kuulen jälle neist erilistest, originaalsetest, võõrapärastest, vahel suisa peenutsevatest lastenimedest – Trussilla, Yyheli – tuleb mulle meelde midagi, mis võib olla nii sügavalt omane küll vaid minu päritolu-joodikuperele, kuid automaatne õõv tekib ikkagi.
“Nooh, mis su nimi on? Ütle!”
Ütlen.
“Ahaaa! Ei ole! Sünnitunnistusel on hoopis..”
Ja läks lahti. Umbseks suitsetatud räpases köögis tuli kogu joomaseltskonna ees aru anda, mis nimi on mul ikkagi sünnitunnistusel.
Sest see polnud kunagi see nimi, mida ma teadsin enesel olevat – Laura.
See muutus sõltuvalt emakese-hellakese joobeastmest ja joomaseltskonnast kas LauriTAks või LauritHAks. Pehmeksjoodud keelel lällavalt. Viimaseid silpe näpp püsti rõhutades.
Nii häbi ja piinlik oli kui kõik see tinavile jälle kooris irvitada möirgas. Ma ei teagi, keda naerdi ja mille üle täpsemalt naerdi, aga minule oli see nii uduvastik. Ma ju teadsin, kus on sünnitunnistus ja milline nimi sel on, kuid igapäevase nime peenemaks väänamine käis mitmenädalase viinaviskamise juurde. Polnud ju midagi kõrvusttõstvamat kui Sireti, Mareti, Anne või Kaie emale-isale rääkida oma lapse überägedast nimest! Laurita! Pthüüüi! Lauritha! Ja kuidas seda veel kirjutatakse! Z-i, x-i ja y-ga!
Oleks tegelikult tahtnud panna lausa sidekriipsiga nime, aga näe, ei lastud! Ametnikud, need tagakiusajad, ei lasknud!
Eks ma ükskord muidugi dokumendihunnikust varakult sünnitunnistuse välja otsisin, valmis panin ja järgmisele joomaseltskonnale plaksuga laua peale lõin.
Pole vist vaja öelda, millised repressioonid sellega kaasnesid kui kõik nägid, et pole mingit LauriTAt või LauritHAt.
Vabas riigis peetud joomingutel tekkis laste nimedega iseenda upitamist juurde juba liigagi paljudel lapsevanematel ning ilmselt olin ma selleks hetkeks piisavalt suur, et kulunud ja äralõigutud vakstuga laua ette mind nime ütlemiseks enam seisma ei pandud.
Mu nimi ei meeldi mulle siiani.
Püüan mõelda eelarvamuseta vanematele, kes oma tütrele Kürtseelea või Ksüleiksa nimeks on pannud, kuid harva edukalt, sest need nimeväänamise mälestused on lihtsalt nii sügavalt ajju sööbinud.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s