fitlapblog

Aga ma ju olengi suure kondiga

Sel pildil on üks maailma pikematest täiskasvanud meestest, türklane Sultan Kosen koos maailma väikseima täiskasvanud naisega Jyoti Amge’ga Indiast.
Nad on tõesti vist natuke erinevat mõõtu kondiga. Kuid jätame hetkeks kõrvale ekstreemsed patoloogilise tagapõhjaga erinevused. Ka täiesti tavaliste tervete inimeste pikkuses on erinevusi sõltudes soost, rassist, geneetikast, toitumusest, vanusest ja füüsilisest koormusest.
Aga!
Kõik looduses kipub alluma normaaljaotusele, seega pole skeleti kaal mingi erand. Muidugi on äärmiselt mugav oma liikumatust ja head isu suurte kontide kaela veeretada, kuid tegelikkuses on parimal juhul vahe mõnes, mitte mõneteistkümnes kilogrammis. Pärast kõige orgaanilise eraldumist 1000 kraadises gaasijoas jääb inimesest mineraalset osa järgi 2.5-3 kg, pikemate inimestega maades natuke, aga ainult natukene rohkem.
Nii ongi.
Ei mingeid suuri ja raskeid konte.
Egas elava inimese luustik päris krõbe tuhkkuiv muidugi ole. Üdi ja kõhred ka märjemad kui tahvlikriit. Seega võiks justkui oletada, et naiste puhul see luustiku kaal kuskile 10% piirimaile jääbki, nagu targemad räägivad. (Hõrendavat osteoporoosi praegu ei käsitleks, sest see ei muuda luude suurust, vaid ainult tihedust.) Evolutsiooniline disainer on mehi vastupidavamaks disaininud, nende kondid olla tihedamad ja kuni 15% kehamassist. Normaalkaalus olles ikka. Seda, et 300kg mehe sees 45 kilo konte on, ei usu ju keegi. 
Aga, et iseendakese puhul asi ikka veel kindlam oleks: tollidega mõõdulint kätte ja üle kaeda Ameerika Meditsiinilise Entsüklopeedia tabel, mis kontide suuruse kõige vähem rasva koguvast kohast – randmest – silma ette säeb.  Kuidas oli? Mahtusid ka optimumi ning polegi selle kümnendiku natuke suurema kondiga inimeste hulgas?
Ühesõnaga, laias laastus ütleb kogu googelrehkendus ikkagi, et tuleb vähem õgida kui ära kulutad. Suurem osa kaalust on pehmetes kudedes, mille kaalu  ja mahu iseseisva muutmisega inimene palju paremini hakkama saab kui kontidest vee välja aurutamisega.

Matildal oli siin muidugi üks kenake pilt, kuid mulle näikse, et selle mehe strateegiline kehaosa on kuidagi ebaproportsionaalselt valesse kohta joonistatud ning siseeelundidki kuidagi liiga tihendalt. Paksu inimese mahult suurest südamest rääkimata.
On paremaidki pilte, kus joonistajal natuke rohkem anatoomilisi teadmisi on olnud, kuid kõige lähemal päris õigele magnetresonantstomograafi pildile võiks olla see.


Korralik soojustus kohe naha all ja rammusad energiavarud ümber siseelundite. Suurenenud süda, väljaveninud magu, aga ei mingeid eriliselt röögatuid konte.

Kui ma oleksin viisaka väljaande uuriv ajakirjanik, saaks muidugi küsida lisa otseallikatest – opereerivatelt ortopeedidelt, röntgeniarstidelt, sisearstidelt, personaaltreeneritelt ja ka krematooriumist. Praegu tuleb rahulduda sellise ülevaatega.
Oli abiks?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s